Kwiecień już dawno za nami, ale to wcale nie oznacza, że nie warto do niego sięgać pamięcią. Po dłuższej przerwie wracamy z iSaloni. Dzisiaj pokażemy Wam krótki film, pokaźną porcję zdjęć i skupimy się na głównych trendach jakie zaobserwowaliśmy podczas tegorocznej edycji iSaloni Salone Del Mobile: Milano
Czym jest właściwie iSaloni? Dla tych, którzy nie mają pojęcia spieszymy z podpowiedzią. Są to targi wnętrzarskie odbywające się w Mediolanie o łącznej powierzchni wystawienniczej 200 tysięcy m2 (jest co zwiedzać, nogi w tyłki wchodzą zawsze po pierwszym dniu), na których znajdziemy ponad 2300 wystawców z branży wnętrzarskiej. W tym roku targi trwały od 9 do 14 kwietnia, a wystawą towarzyszącą było oświetlenie – za rok będą to kuchnie, za dwa znów oświetlenie i tak na przemian.
Co przykuło naszą uwagę i o czym warto wspomnieć? Jest to z pewnością wykorzystanie surowców naturalnych, a mamy tu na myśli głównie drewno i kamień. Można je było zaobserwować na większości stoisk. Nowy trend jaki zauważyliśmy w tym roku to tkaniny, a konkretnie ich grube sploty oraz wzorzystość. Fukcjonalność, to również motyw, który był podkreślony przez wielu wystawców. Kolor i geometria – w tym wypadku powrót do odważnych kolorów… i ogólnie do kolorów. Białe ściany, czy białe kuchnie już są przeszłością. Zauważyliśmy też spadek zainteresowania kolorem zielonym, jednak nasza ściana w salonie tak łatwo się nie podda.
Kamień, czyli najlepsze pochodzi z natury
To właśnie kamień pod różnymi postaciami widzieliśmy w Mediolanie najczęściej. Na przestrzeni krótkiego czasu od targów możemy potwierdzić, że trend ten faktycznie utrzymuje się w branży wnętrzarskiej. Ba, cały czas się rozwija, a producenci proponują coraz to ciekawsze i trudne do zdobycia rodzaje. Począwszy od klasyki, czyli marmurów – White Carrara, Black Marquina, Baroda Green, kończywszy na bardzo popularnym w tym roku lastryko w nowym wydaniu. Niegdyś kojarzone wyłącznie z pospolitym i dość ponurym materiałem z prl’u, który najczęściej stosowany był w formie parapetów dziś potrafi zaskakiwać i nie jednego sceptyka oczarować.
„Lastryko” materiał budowlany, rodzaj betonowego podłoża utworzony przez mieszaninę wody, cementu, grysu oraz barwnika stosowany do wylewania posadzek”. Powstanie niebawem oddzielny wątek o tym trendzie, w którym totalnie się zauroczyliśmy.
Z czym łączyć kamień? Prawdę mówiąc ze wszystkim. Na targach widywaliśmy go w formie blatu, w przypadku stołów, stolików, ale wystawcy w tym roku postawili też na kamienne blaty w komodach i stolikach nocnych. Złoto i drewno jako niezawodne trio współgrają z kamieniem idealnie. Jednak nie należy się ograniczać tylko do blatów. Poniżej znajdziecie kilka przykładów, które udowadniają, że wiele przedmiotów codziennego użytku może być wykonanych właśnie z kamienia, który nada im elegancji i szyku. Naszą uwagę przykuł również kształt wykończenia – pojawiło się sporo obłości i zaokrągleń.
Czy to koniec stylu boho?
Stylem boho interesujemy się od ok. 2 lat i to, co możemy powiedzieć to fakt, że nadal się pojawia w aranżacjach, ale nie tak często jak w ubiegłym roku. Dwa lata temu podczas targów praktycznie nie można go było uświadczyć. Tym razem zauważyliśmy ten nurt głównie w meblach outdoorowych. Z boho jest trochę jak z wcześniej wspomnianą zielenią, występuje, ale nie ma na niego takiego szału wsród wystawców. My nadal go uwielbiamy, jest dla nas ponadczasowy jak białe wnętrza, a boho pomieszane ze stylem śródziemnomorskim to idealny zestaw na wakacyjny domek – naszym numer jeden jest letni dom w Marbelli Jona i Janni Olsson.
Najciekawszą aranżację w tym stylu miała grecka firma MIA Collections, którą możecie zobaczyć poniżej, a dalej kilka innych przykładów.
Mid Century, lata 60 w designie
Lata 50 i 60 to czas, który kochamy. Ze względu na modę, design i klimat. Tym bardziej cieszy nas fakt, że moda z tamtych lat wraca, a na stoiskach mogliśmy podziwiać wiele projektów, które nawiązywały do tamtych czasów. Essential Home zawsze wyznacza trendy, a w tym roku wielu wystawców podążało w ich kierunku. Zwróćcie również uwagę na meble i dodatki z elementami rafii i rattanu. Na targach przewinęło się ich mnóstwo i wierzymy, że przez najbliższy czas trend ten nadal będzie się utrzymywać (jest to materiał ponadczasowy).
[fvplayer id=”1″]
Oświetlenie – Euroluce
Grzechem byłoby nie wspomnieć o oświetleniu przy relacji z tegorocznych targów, tym bardziej, że Euroluce w tym roku było dominującą kategorią. Tu również zobaczymy sporo inspiracji z lat 50-60, z kolorami na czele. Królują odcienie zieleni, czerwieni, granatu, żółtego/musztardowego, ale nie możemy oczywiście zapomnieć o naszym ukochanym złotku. Złoto w dodatkach nadal jest zauważalne, ale w oświetleniu jest go nadal najwięcej. Wcześniej wspomniany kamień również wdarł się do wielu projektów oświetleniowych i tego powinno być najwięcej w nadchodzącym czasie.
Kolor we wnętrzu / geometria – powrót do koloru
Wspomnijmy o kolorze. Biel już jest passé, przynajmniej jeśli chodzi o tegoroczne targi. Najwięcej mogliśmy zaobserwować kolorów ziemi, ale nie brakowało też odważnych aranżacji z mocnymi kolorami i geometrycznymi wzorami. Często pojawiały się też kolory fluo, oraz popularny ostatnio petrol. Powrót do koloru najlepiej pokazali wystawcy ze stoiska Seletti – w tym wypadku panuje tam przepych, jednak według nas idealnie obrazuje on nadchodzący trend soczystych kolorów i bogactwa wzorów.
Zapraszamy do naszych przewodników po kolorach:
Tkaniny – grube i oldschoolwe
Tkaniny to również wielki hołd dla przeszłości. To, co mogliśmy zobaczyć to jeden wielki come back tkanin z lat 60, jednak jest to ich odświeżona wersja. Nie są już szorstkie w dotyku, a przeważnie miłe, nie gryzące w tyłek. Wzory to głównie różnego rodzaju kraty, przeplatanki lub geometria. Co nas cieszy – wiele wystawców zadbało o moodboardy, w których zestawili tkaniny z drewnem, kamieniem, próbkami kolorów – dzięki temu oglądający mógł lepiej wyobrazić sobie do jakiego wnętrza dany mebel czy tkanina będzie idealnie pasować.
Na koniec pokażemy Wam dwa przykłady dotyczące funkcjonalności, do której często przykuwano wagę podczas tej edycji targów. Wielokrotnie zatrzymywaliśmy się na różnych stoiskach i oglądaliśmy nowinki technologiczne, które opanowały świat mebli i dodatków.
Niebawem wracamy z wpisem poradnikowym dotyczącym jazdy samochodem we Włoszech.
[fvplayer id=”2″]
Vanguard Concept
[fvplayer id=”3″]
Pol74
[fvplayer id=”4″]
Literatura Open – Punt
Dajcie znać czy wpis przypadł Wam do gustu, a może również byliście na targach?
Jako ciekawostkę zobaczcie jeszcze interaktywną wystawę z kategorii Euroluce:
[fvplayer id=”5″]
[fvplayer id=”6″]