Jak żegnamy stare powłoki

Często dostajemy od Was pytania dotyczące przygotowywania mebli do dalszych kombinacji – malowania, bejcowania, woskowania itd.  Nie uważamy się za specjalistów w tej dziedzinie, jednak na podstawie własnych doświadczeń, informacji w Internecie oraz lektur, postanowiliśmy przybliżyć Wam metody oczyszczania drewna.

Efek przed i po użyciu żelu

Gdzie nie zajrzymy, tam znajdziemy trzy kluczowe metody rozprawiania się ze starymi powłokami, które przedstawimy Wam w trzech oddzielnych postach.

I. Zmywacze do drewna – osobiście przetestowaliśmy do tej pory uniwersalny środek do usuwania starych powłok firmy V33, na rynku istnieje jednak wiele różnych środków przeznaczonych do tego celu. Zmywacze możemy stosować do starych lakierów, farb czy lakierobejc. Zastosowanie jest bardzo szerokie, spokojnie możemy nakładać je na meble z litego drewna, fornirowane (jeśli fornir nie posiada ubytków), czy na meble w okleinie. Nam V33 pomogło nawet podczas usuwania farby olejnej ze ściany w kuchni.

Jak przeprowadzić usuwanie powłoki za pomocą chemii?

Potrzebne będą: środek do usuwania starych powłok (dostępny w marketach budowlanych typu leroy merlin), pędzel do nakładania żelu, szpachelka/skrobak do zdejmowania starej powłoki, wełna stalowa „1” lub „0”, ewentualnie delikatny papier ścierny, benzyna ekstrakcyjna.

  1. Za pomocą pędzla nakładamy środek na niewielkie powierzchnie, staramy się to zrobić równomiernie, grubą warstwą.
  2. Czekamy 10 – 15  minut (najlepiej stosować się do zaleceń producenta podanych na opakowaniu)
  3. Szpachelką lub skrobakiem zeskrobujemy środek wraz ze starą powłoką lakieru czy farby.
  4. Po wyschnięciu pozostałe drobne ślady farby/lakieru czy innej powłoki najlepiej usunąć wełną stalową „1” lub „0”, by uniknąć zadrapań drewna. Możemy też użyć w tym celu drobnego papieru ściernego o gradacji        320 – 400.
  5. Po usunięciu całości zanieczyszczeń mebel odtłuszczamy benzyną ekstrakcyjną

UWAGA – środki chemiczne mają wiele szkodliwych właściwości, dlatego podczas prac ważne jest, by pomieszczenie było dobrze wentylowane, a prace powinniśmy wykonywać w rękawiczkach ochronnych.

Jeśli jednak macie w planach malowanie mebla farbami, nie ma konieczności całkowite zdzieranie poprzedniej powłoki. Wystarczy taki mebel zmatowić delikatnym papierem ściernym i odtłuścić. W ten sposób poprzednia warstwa uchroni drewno przed wnikaniem farby i jeśli kiedyś w przyszłości zapragniecie przywrócić mebel do oryginalnego wyglądu, nie powinno być z tym problemu 🙂

Źródło: www.biostrip.pl
Źródło: www.biostrip.pl
Smarowanie żelem powierzchni mebla. Źródło: www.starychmebliczar.pl
Smarowanie żelem powierzchni mebla. Źródło: www.starychmebliczar.pl
proces zdzierania starej warstwy. Źródło: www.starychmebliczar.pl
proces zdzierania starej warstwy. Źródło: www.starychmebliczar.pl

V33

 

Źródła: www.renowacja-antyków.pl, www.starychmebliczar.pl, A. Jackson, D. Day „Antyki, przechowywanie i konserwacja”